Blízkost lesa byla pro investory zásadní nejen při koupi pozemku, ale i pro samotné zadání projektu.
Přítomnost lesa sebou totiž nese nejen krásnou přírodní scenérii, ale stejně tak ochranné pásmo (v našem případě 10m), ve kterém nemůže být umístěna stavba. Ochranné pásmo tak definovalo šikmý tvar všech podlaží a stalo se součástí designu domu.
Zadáním investora bylo navrhnout dům, který nejenže zapadne do přírodního charakteru lokality, ale zároveň umožní výhled do lesa a krajiny z obývacího pokoje, při zachování maximálního soukromí při pohledu od západní hranice parcely (zde dům sousedí s jediným sousedem).
Parcela a její návaznost na ochranné pásmo lesa nám dala zajímavý impulz ustoupit od pravoúhlé půdorysné dispozice. Šikmý směr pásma je téměř rovnoběžný s severo-jižní směrovou osou. Vyplynul tak důmyslný půdorys postavený na pravidelných kosých polygonech. Ostrý úhel, který tak v půdorysu vzniká (pro zjednodušení řekněme 70 stupňů), není ani moc ani málo ostrý. Od klasického pravého se liší jen o 20 stupňů.
Dům jsme tak navrhli ve třech podlažích, které zároveň definují jednotlivé obytné zóny. První podzemní podlaží navazuje na příjezdovou komunikaci s prostornou garáží, hlavním vstupem, technickým zázemím a menším spa.
Vznikne tak systém vertikálních komunikací mezi podlažími, terasy vizuálně otevřené do krajiny, vegetační plochy téměř v obývacím pokoji a soukromý prostor funkčně navazující přímo na hlavní obytné prostory.
V prvním nadzemním patře pak najdeme denní pobytovou část domu s prostorným obývacím pokojem s velkými okenními otvory orientovanými výhledem do lesa a s menšími okny směrem na terasu s bazénem, nad jehož částí se pne konzola druhého nadzemního podlaží, která dělá přirozeně kryté venkovní sezení.
V druhém nadzemním podlaží se pak nachází zóna rodičů, dětské pokoje a pracovna. Všechny tři podlaží jsou vždy napojeny na přilehlý terén se systémem teras a pobytových venkovních ploch, aby byl dům co nejvíce propojen se zahradou a celý obchozí.
Nakonec zvítězila kombinace pohledového betonu, rostlin a tmavšího dřeva v kombinaci s hliníkovými okny.
Beton, jehož základ tvoří silikátové složky, písek a kamenivo (štěrk) vnáší přírodní elementy minerálů a kamene. S tím jak se časem jeho textura mění se bude návrh víc a více propojovat s přírodou. Myslíme si, že právě beton je materiál, který umí hezky stárnout. A s jeho životností to navíc chvíli potrvá.
Dřevo je základním stavebním materiálem už mnohá staletí. S novými technologiemi se jeho funkce i užití poněkud změnila a my ho tak zde používáme jako zdobný element.
Statickou funkci již dřevo neplní tak často, zejména ne v novostavbách. Opakem jsou samozřejmě dřevostavby, rekonstrukce a některé novostavby, kde jsou dřevěný krov a přiznané statické prvky ze dřeva nosným elementem celého návrhu.
Třetí pilíř materiálového řešení je vegetace. Rostliny jsou prvky subtilní, živé a komplexní. Terasování budovy a světelná expozice nám dala spoustu prostoru jak s vegetací pracovat. Idea je terasy využít a pomocí lineárních záhonů zabudovaných jako část zábradlí pokrýt římsy a plochy pod nimi popínavými a plazivými druhy.
Budova tak dostane texturu kterou nic jiného nenapodobí. Proměnlivá s ročními obdobími, pohyblivá ve větru, svěží na jaře… Živá zelená fasáda je prvek, který lze vytvořit pouze za pomoci rostlin.