RODINNÝ DŮM ONDŘEJOV

Místo: Ondřejov
Autor: Ing. arch. Dan Merta, Ing. arch. Barbora Frysová, Bc. Sebastian Trapl
Studie: 2021
Realizace: 2022-2023
Místo: Ondřejov
Autor: Ing. arch. Dan Merta, Ing. arch. Barbora Frysová, Bc. Sebastian Trapl
Studie: 2021
Realizace: 2022-2023

Rodinný dům v Ondřejově je dokonalou rovnováhou mezi moderní architekturou a sympatickým místem k životu. Projekt se soustředí na přinesení nadstandardu pro život do předem definované situace. Propojení budovy a příjemné kultivované přírody je jednoduchým, ale velmi efektivním řešením.

Budova je ohleduplně zasazena do kontextu místní přírody. Svah umožňuje členit dům na vstupní část o výšce jednoho patra a na část směřující do zahrady o výšce pater dvou.
Díky tomu se z ulice zdá dům menší. Do údolí naopak nabízí výhled z mnoha místností a je tak v dokonalém souladu s krajinou.

Přístup na zahradu je řešen velkorysými HS portály. Díky tomu má člověk v obývacím pokoji spojeném s kuchyní opravdu pocit, že se částečně nachází venku. Dřevěné lamely změkčují fasádu a propojení s přírodou velmi jemně zdůrazňují.

Přístup jak pro pěší, tak pro vozidla je na jedné úrovni s přilehlou komunikací. Tak návštěvník vejde do horního patra a celé budova díky tomu z ulice působí jako jednopodlažní stavba. To však pohled ze zahrady naprosto popírá a ukazuje, jak prostorově velkorysé řešení ve skutečnosti je.