TREE HOUSE

Location: Klínec
Author: Ing. arch Dan Merta, Sebastian Trapl
Study: 2022
Realization: 2023
Location: Klínec
Author: Ing. arch Dan Merta, Sebastian Trapl
Study: 2022
Realization: 2023

Novostavba Rodinného domu je umístěna na pozemku, kde nyní stojí stávající rekreační objekt. Morfologie pozemku je z větší části rovina, která je po obvodu tří stran sevřena menším svahem. Největším benefitem pozemku je pak jeho přírodní charakter, který tvoří vzrostlé borovice. Zachování větší části stromů bylo jednou z hlavních zadání investorek, které se promítlo do těsného sousedství štítu domu se vzrostlým stromem. Dům je na pozemku osazený tak, aby byl orientovaný směrem k JZ a výhledu do krajiny.
Základní myšlenkou návrhu domu je křížení dvou hmot. První hmota je tvořena kvádrem s plochou střechou, který je usazen delší stranou k výhledu. Tento kvádr je pak protnut kvádrem se sedlovou střechou, který je štítem orientovaný směrem k výhledu. V mezonetově otevřeném obývacím pokoji s průhledem na konstrukci krovu je pak vloženo mezipatro s knihovnou a úložným prostorem. Křížení hmot pak sleduje i samotná dispozice a její zónování. Ve středním traktu se sedlovou střechou je umístěn obývací pokoj s jídelnou, kuchyňským koutem. Střední trakt pak rozděluje zbytek dispozice na privátnější zónu majitelek s ložnicí, šatnou a koupelnou a dále na zónu technického zázemí se vstupem do domu a dvěmi pokoji. Obývací pokoj je propojený se zahradou pomocí HS portálů. Vysoká míra prosklení přináší zajímavé prosvětlení a výhledy do krásného kraje. Materiálově převažuje dřevo, které spojuje interiér s exteriérem a okolím domu, zásadní je také ale světlá omítka, doplněno tmavými prvky kuchyně a pohledovým betonem, který vnáší do návrhu moderní vzhled.
Materiálové řešení exteriéru bylo zvoleno převážně z neutrální světlé barvy v kombinaci s tmavými oplechováním středové části, což umocňuje koncepční záměr protnutí hmot.
Exteriér budovy je vyřešen v souladu s principy respektu k okolí a lokální přírodě. Borovicový háj na pozemku podtrhuje potřebu suchomilných rostlinných druhů. Požadavky klienta byly založit moderní minimalistickou zahradu. I tak jsou cesty jsou vybrány z přírodního kamene, aby lépe splynuly s kontextem pozemku. Moderní prvky na zahradě jsou pak kumulovány zejména u bazénu a zapuštěného sezení.