DŮM POD LESEM

Location: Vlastějovice
Author: Ing. arch Dan Merta, Ing. arch. Anežka Přibylová
Study: 2019-2020
Realization: 2020-2021
Location: Vlastějovice
Author: Ing. arch Dan Merta, Ing. arch. Anežka Přibylová
Study: 2019-2020
Realization: 2020-2021

Rodinný dům je umístěný v horní části svažitého pozemku s velkým množstvím vegetace za účelem maximalizace výhledu do krajiny a orientace pobytových místností k jihozápadu.

Ústředním motivem stavby je její splynutí s okolním terénem a přírodou s důrazem na poskytnutí kýžené intimity obyvatelů domu. Dům je proto navržen jako přízemní stavba, vetknutá do terénu s pochozí zelenou střechou.

Dispozice je tvořena třemi zónami. Za vstupem do domu se nachází dětský pokoj, technické zázemí domu a dětská koupelna. Obývací pokoj je umístěn centrálně a důležitost jeho funkce je podpořena zvýšeným stropem a sníženou úrovní podlahy. Do zadní části obývacího pokoje je světlo přiváděno pomocí átria. Poslední část dispozice je tvořena zónou pro rodiče, kde se nachází ložnice, koupelna a šatna. Francouzská okna všech obytných místností jsou orientována směrem k výhledu a je skrze ně umožněn vstup na tři terasy a zahradu. Důraz byl kladen taktéž na maximální propojení exteriéru s interiérem.

Exteriér domu je tvořen třemi kortenovými boxy vetknutými do betonové stěny. Boxy zároveň tvoří ochranu proti přehřívání domu skrze jeho velké prosklené plochy osazené v antracitových hliníkových rámech. Střecha domu je zelená, extenzivní, pochozí. Jako nosná konstrukce bylo zvoleno obvodové zdivo Porotherm v kombinaci se základovou deskou na pasech a pohledovou železobetonovou stropní konstrukcí.

 

Zajímá vás více o tom jak projekt vznikal?

→ Přečtěte si článek na našem blogu